536-458-327 - Nasza Infolinia czynna jest do godziny 18.00

Jesienne wycieczki autem bywają tak samo przyjemne jak letni odpoczynek w pełnym słońcu. Zarówno w przypadku długich tras, jak i krótszych codziennych podróży podstawą jest bezpieczeństwo. Niestety nie tylko zima zaskakuje kierowców – niesprzyjające warunki na drodze pojawiają się już jesienią.

Po pierwsze: Wolniejsza jazda

Warto zacząć od zmodyfikowania letnich przyzwyczajeń, a następnie przygotować auto do innych warunków atmosferycznych. Nie można bagatelizować szybciej zapadającego zmroku, częstych opadów deszczu, temperatury spadającej nawet poniżej zera oraz słońca, które utrzymuje się nad horyzontem i oślepia. Wolniejsza jazda jest konieczna przede wszystkim ze względu na mokrą nawierzchnię drogi, a co za tym idzie – dłuższy odcinek hamowania oraz utrudnione manewry na zakrętach.

Po drugie: Dbanie o czystość i świeżość tapicerki

Tapicerka po umyciu powinna być solidnie przewietrzona, a ponadto mycie samochodu, kiedy temperatura spadnie poniżej zera, nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Warto również zabezpieczyć lakier przed chemikaliami używanymi do oczyszczania nawierzchni dróg.

Po trzecie: Sprawdzenie wycieraczek i szyb

Szkło należy dokładnie umyć, usunąć wszystkie nieczystości i zastosować preparat do usuwania owadów. Pióra wycieraczek warto przetrzeć białą szmatką nasączoną środkiem z alkoholem – do momentu, aż na białej ścierce nie będzie śladu brudu. Przed rozpoczęciem tego zabiegu należy jednak sprawdzić, czy pióra nie są wyszczerbione i popękane. Jeśli tak, wycieraczki należy wymienić.

Po czwarte: Zadbanie o elektrykę

Wysoki poziom wilgoci w powietrzu sprawia, że użytkownicy aut powinni zadbać o zakonserwowanie kabli wysokiego napięcia, aby nie doprowadzić do zwarcia w instalacji elektrycznej. Przydatne okażą się spray silnikowy i preparat do czyszczenia styków. W przypadku nowych aut trzeba się zatroszczyć o: odsłonięte styki elektryczne, skrzynki bezpiecznikowe, klemy akumulatora i dokładne sprawdzenie bezpieczników odpowiedzialnych za ogrzewanie szyb i wentylację. Coraz więcej osób decyduje się na wypożyczanie samochodów na jesienne wyprawy, mając na uwadze fakt, że każdy samochód przed i po wynajmie jest dokładnie sprawdzany.

Po piąte: Klimatyzacja i światła

Po okresie letnim kanały wentylacyjne są zanieczyszczone, co wpływa na ich drożność i skutkuje niesprawnym działaniem nawiewów i klimatyzacji. Dobrym pomysłem jest odkurzenie kanałów, a także wylotów we wnętrzu auta, przeczyszczenie i wysuszenie filtrów pyłkowych. Dzięki zadbaniu o wentylację można uniknąć problemu parujących szyb. Trzeba również zbadać sprawność reflektorów, a jeśli będzie to konieczne, zmienić żarówki na mocniejsze.

Kupujesz używane auto? Sprawdź numer VIN za darmo!

Po szóste: Kontrola uszczelek

Wilgoć przenikająca do wnętrza jest niebezpieczna i wywołuje nieprzyjemny zapach. Warto więc zadbać o uszczelki w drzwiach i prowadnice szyb, aby uniknąć niepożądanej wilgoci. W pielęgnacji gumy pomogą preparaty silikonowe lub glicerynowe. Pamiętajmy, aby uszczelki pokryte welurem czyścić wodą z mydłem, osuszyć i zastosować spray silikonowy wyłącznie w miejscach, gdzie szyba obciera o uszczelkę.

preloader